آغاز بی‌پایان

حضور رئیس شورای شهر تهران در محل ساخت مرکز نمایش‌های آیینی، ابهامات پیرامون این پروژه 14ساله را یادآوری کرد

 

آغاز بی‌پایان
آغاز بی‌پایان
تئاتر

فهیمه پناه‌آذر _ روزنامه‌نگار

اوایل دهه80 کلنگ ساخت سالن‌های نمایشی ازجمله مرکز نمایش‌های آیینی صبا به زمین زده شد، نصب تابلوی مرکز نمایش‌های آیینی صبا در خیابان شریعتی نشان از افتتاح تماشاخانه‌ای می‌داد که روزی بتواند باری از دوش دیگر تماشاخانه‌های پایتخت بردارد و خاستگاه نمایش‌های آیینی و ملی باشد؛ تماشاخانه‌ای که به همراه یک مرکز تجاری با مشارکت و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی قرار بود به‌زودی مورد بهره‌برداری قرار گیرد.
سال 84 ساخت مجموعه آغاز شد اما این آغاز با گذشت 14سال هنوز پایانی ندارد؛ مجموعه‌ای که به لحاظ ساختاری خاص و قابل تامل است اما هنوز هم کارگران مجموعه با گذشت 14سال بساط عصرانه‌شان را بالای پشت‌بام این مجموعه باز می‌کنند و در این مجموعه روزگار می‌گذرانند به امید روزی که کار پروژه به پایان برسد و روبان قرمزرنگ آن در مراسم افتتاحیه‌ای قیچی شود؛ پروژه‌ای که به گفته مدیرعامل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری به واسطه الحاقیه‌ها و… پیچیده شده است.

14سال انتظار و مدیریت 4مدیر
این تماشاخانه در طول این سال‌ها قرار بود 2 بار افتتاح شود و حتی نشست خبری برای مجموعه و گشایش آن برگزار شد اما هر 2بار هم اتفاقی نیفتاد. تابستان سال گذشته بود که جعفر رحمان‌زاده، مدیر اسبق شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران ‌اعلام کرد که دلیل طولانی شدن افتتاح پروژه اختلاف با سرمایه‌گذار شخصی بوده؛ اختلافی که با وجود هزینه کردن بیش از 40میلیارد تومان از سوی بخش خصوصی همچنان ادامه دارد و رحمان‌زاده به همراه تیم جدید خود در تلاش بود که طلسم این مجموعه را بشکند و امیدوار به بهره‌برداری مرکز تئاتر صبا در سال گذشته بود. پروژه مرکز آیینی صبا با مدیریت خلیل راحتی بر شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری آغاز شد. بعد از راحتی، علیرضا جعفری و بعد از او، جعفر رحمان‌زاده مدیریت مجموعه را برعهده گرفتند. اما رحمان‌زاده 8‌ماه مدیر بود و بعد از آن علیرضا آقایی مدیریت شرکت توسعه را برعهده گرفت. حالا از عمر مدیریت آقایی 7 ماهی است که می‌گذرد و به‌نظر می‌رسد  وی پیگیر راه‌اندازی این مجموعه است.

متراژ و فضا، عامل اصلی مشکلات صبا
آقایی که پیش از این، مسئولیت راهبری شرکت توسعه را برعهده داشت، درباره وضعیت مرکز نمایش‌های آیینی صبا به همشهری می‌گوید: «زمانی که پروژه صبا در سال84 کلید خورد، قرار بود که سال87 تمام شده و به بهره‌برداری برسد اما متأسفانه مشکلاتی برای پروژه ایجاد شد. طرف قرارداد (پیمانکار) درخصوص تغییر متراژ این پروژه ادعاهایی داشتند و براساس قرارداد اولیه، گویا تغییراتی نیز در قرارداد ایجاد شده است. با اینکه قرار نبود اعتبار بودجه‌ای از سوی شهرداری به این پروژه اختصاص یابد و طرف قرارداد که بخش خصوصی است، سرمایه‌گذار باشد اما از سال93 بودجه‌ای تصویب شده تا کار به اتمام برسد و این بودجه تا به امسال هم بوده است. حالا با توجه به مشکلات موجود، ‌اختلافات حقوقی نیز وجود دارد. بحث دیگر نیز تامین منابع اعتباری بخش فرهنگی این پروژه است و الحاقیه‌هایی در طول این سال‌ها به پرونده اضافه شده است.» به گفته آقایی، سالن بزرگ صبا که ظرفیت بیش از 700صندلی را دارد نیازمند سیستم سخت‌افزاری و ماشینی است که البته وارد شده اما با توجه به تحریم‌های موجود در راه‌اندازی و گارانتی سیستم موانعی ایجاد شده که مدیر شرکت توسعه امیدوار است بخش سخت‌افزاری مجموعه به کمک شرکت‌های ایرانی و دانشگاه‌های فنی حل شود. آقایی با بیان این مطلب که پرونده این پروژه خیلی پیچیده شده، امیدوار است که مشکلات اداری، فنی، حقوقی و مالی آن حل شود.

مذاکرات بی‌نتیجه 
با این حال جعفر رحمان‌زاده در گفت‌وگویی که با همشهری داشت عنوان کرد: «به‌طور میانگین، ساخت این پروژه، بالای 90درصد پیشرفت داشته و تقریبا کار در بخش فضای نمایشی آن به پایان رسیده است. با توجه به صحبت‌های رحمان‌زاده قرار بود جلساتی از سوی شرکت توسعه و سرمایه‌گذار پروژه برگزار شود تا مشکلات موجود که بیشتر بر سر فضا و متراژ پروژه است، رفع شود. به گفته رحمان‌زاده، اختلافات کوچک و کوتاه نیامدن طرفین، زمان افتتاح را به تعویق انداخته است. رحمان‌زاده به همشهری گفته بود که بیش از 40میلیارد سرمایه‌گذاری شده اما بهره‌برداری از آن صورت نگرفته است.

پیگیری شهردار و بازدید رئیس شورای شهر از صبا

علیرضا آقایی به بازدید پیروز حناچی، شهردار تهران از مجموعه صبا نیز اشاره کرد: «آقای شهردار نیز بازدیدی از پروژه داشته و پیگیر آن هستند و امیدوارم به‌زودی تکلیف مرکز نمایش‌های آیینی صبا مشخص  شده و این مجموعه به بهره‌برداری برسد.» با توجه به پیگیری‌های صورت‌گرفته، محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران به همراه تعدادی از معاونان و مدیران شهرداری از مرکز نمایش‌های آیینی صبا در خیابان شریعتی بازدید و بر بهره‌برداری سریع‌تر از این مجموعه تأکید کرد. آقایی درباره بازدید هاشمی از پروژه صبا توضیح می‌دهد: «برای تکمیل و راه‌اندازی و همچنین پیگیری پرونده صبا با آقای هاشمی قرار گذاشتیم و طی بازدیدی که صورت گرفت، قرار بر این شد که بحث‌های حقوقی، فنی و مالی پروژه جمع‌بندی و همراه گزارشی ارائه شود و البته راهکارها و پیشنهادهای شرکت توسعه نیز ارائه خواهد شد تا تصمیم نهایی برای حل مشکلات گرفته شود.»