بازار رضا

آیا غیبت رضا عطاران در فیلم‌های امسال نقطه ضعف اکران98 است

مسعود میر _ روزنامه‌نگار

 

بازار رضا
بازار رضا

حدود یک سال از شروع قدم‌رو هزارپا در سینمای ایران می‌گذرد. فیلمی که نه‌تنها عنوان پرفروش‌ترین فیلم سال97 را به دست آورد بلکه در جداول حساب و کتاب گیشه‌های سینما هم برای خودش رکورد ممتازی دست و پا کرد. هرچند حضور جواد عزتی در این فیلم برای تماشاگران خوشایند بود اما تردیدی نیست که رضا عطاران مؤثرترین بازیگر فیلم و عامل اصلی موفقیت هزارپا در گیشه بود. عطاران چند سال است که به این حسن شهره شده و عملکرد حضورش در فیلم‌های پرفروش گیشه در سال‌های گذشته موید این ادعا خواهد بود. کافی است نگاهی کنید به وضعیت فیلم‌های موفق سال‌های گذشته در گیشه تا متوجه شوید که رضا عطاران قهرمان بی‌چون و چرای سال‌های اخیر سینما بوده است.

او در پنجمین دهه زندگی‌اش این قهرمانی را چند سال متوالی تجربه کرده و حالا در نخستین سال ششمین دهه زندگی‌اش (51‌سالگی) و درحالی‌که از آغاز سال تا‌کنون فیلمی روی پرده نداشته و فعلا هم فیلمی با بازی او در نوبت اکران قرار ندارد ارتباطش با رونق گیشه سینماها عیان‌تر شده ‌است.
به این بهانه درخشش فیلم‌های 5 سال گذشته در گیشه و ارتباط‌شان با حضور برگ برنده‌ای به‌نام رضا ‌عطاران را مرور کرده‌ایم.

97: مصادره گیشه‌ها 

بعد از هزارپا که فروشش بیش از تصور بود عنوان دومین فیلم پرفروش سال97 هم به مصادره قدرت‌نمایی رضا ‌عطاران درآمد. «مصادره» به کارگردانی مهران احمدی هرچند کمتر از نصف مبلغ فروش هزارپا فروخت اما در جایگاه دومین فیلم پرفروش سال گذشته شرایط ویژه‌ای داشت. رضای هزارپا و اسماعیل یارجانلوی مصادره با بازی رضا عطاران تماشاگران را به سینما کشاند و اینگونه بود که عطاران آقای پولساز سال لقب گرفت.