قصه قهرمانان ملی روی طاقچه‌ها خاک می‌خورد

نپرداختن به موضوع قهرمان در سینمای ایران به رغم وجود قهرمانان فراوان در تاریخ معاصر کشور علل مهمی دارد ولی لازم است بدانیم قصه‌های ناب از قهرمانان ملی ما روی طاقچه‌ها خاک می‌خورد.

پرویز شیخ طادی
سرویس فرهنگ و هنر جوان آنلاین: پرویز شیخ طادی به عنوان یکی از کارگردانان سینما و تلویزیون که آثاری را با محوریت دفاع مقدس، استکبار‌ستیزی، درام‌های اجتماعی و… در کارنامه دارد به تازگی مراحل آخر ساخت سریال ۱۲ قسمتی خود را با موضوع یک زن قهرمان در تاریخ ایران پشت سر گذاشته است.
وی در گفتگو با تسنیم گفت: همانطور که می‌دانید یک سریال ۱۲ قسمتی با موضوعی اقتباسی از یکی از قهرمانان ملی کشور به نام «بی‌بی مریم بختیاری» را در حال ساخت دارم که رو به پایان است. در این کار قصد داشتم ابعاد قهرمان ملی را به تصویر بکشم مانند عدالت‌طلبی، مبارزه با انگلیسی‌ها، توسعه عدالت در محدوده و منطقه خودش و… به نظر من فیلمسازی دارد حرکت می‌کند به سمت پروژه‌هایی با بودجه‌های ضعیف و دست پایین و تحقیقات ساده و پیش پاافتاده و در نهایت کار‌های سهل‌الوصول. ساخت آثار معمولی که به راحتی هم در سینما‌ها به فروش می‌روند یکی از دلایل اصلی برای عدم ساخت سریال‌ها و فیلم‌هایی با این مضامین ویژه در قالب بیگ پروداکشن است. در حالی که قهرمان داشتن و قهرمان‌پروری نیازمند تحقیقات گسترده است و بعضاً شاید یک سال تحقیقات آن وقت شما را بگیرد.
شیخ طادی در ادامه گفت: این کار فوق العاده حساس است و این حساسیت تبعات خاص خودش را دارد برای همین این سختی‌ها باعث می‌شود که کمتر کارگردانی سراغ آن برود، البته عدم اقبال اقوام‌مان به دلیل اینکه حساسیت‌هایی روی قهرمان‌های قومی خود دارند باعث می‌شود که برخی فیلمسازان سراغ این موضوعات نروند. بعد از آن متأسفانه شاهد آن خواهیم بود که این قهرمانان نه وارد کتاب‌های درسی می‌شوند، نه وارد مستندات و نه سینمایی.
کارگردان فیلم سینمایی «روز‌های زندگی» اظهار داشت: اگر علاقه به ساخت آثار قهرمانی بیشتر شود و همینطور اهمیت آن برای فیلمسازان روشن گردد و همینطور کمی اقوام محترم ما اجازه ورود ما به قهرمانان را بیشتر کنند می‌بینیم که همین شخصیت «بی‌بی مریم بختیاری و علی مردان خان» باید سال‌های پیش ساخته می‌شد ولی بعد از این همه سال ساخته شده است. برخی از نزدیکان آنان نمی‌گذارند که فیلم یا سریالی از آنان ساخته شود، اما باید بگذارند تا اقدامات اولیه انجام و راه باز شود تا دیگر هنرمندان هم با «بی‌بی مریم»‌ها آشنا شوند تا بتوانند فیلم‌های بعدی خود را بسازند.