روایت اسلامی از وادادگی در حوزه مسکن

پس از یک سال و نیم رشد پیوسته قیمت مسکن، بالاخره در تیرماه امسال سیگنال توقف رشد در این بازار صادر شد و حالا وزیر راه و شهرسازی از توقف رشد قیمت مسکن خبر می‌دهد و می‌گوید: کاهش چشمگیر قیمت‌ها در منطقه پردیس نشان می‌دهد که یک وادادگی در حوزه مسکن رخ داده است. محمد اسلامی چندی پیش هم به مردم توصیه کرده بود تا زمانی که قیمت مسکن به ثبات نرسیده، از خرید آن خودداری کنند.

 

روایت اسلامی از وادادگی در حوزه مسکن
روایت اسلامی از وادادگی در حوزه مسکن

به گزارش همشهری، آنچه وزیر راه و شهرسازی از آن به  وادادگی حوزه مسکن تعبیر می‌کند، حذف قیمت‌های توهمی از فایل‌های فروش بازار مسکن است که باعث شده قیمت‌های پیشنهادی فروشندگان به قیمت‌های کشف شده در معاملات بازار نزدیک شود که این مسئله در ادامه می‌تواند به تثبیت قیمت‌ها در بازار مسکن بینجامد و درصورت تقویت عرضه مسکن تا حدودی زمینه کاهش نسبی قیمت‌ها را نیز فراهم خواهد آورد.

مسکن در اولویت
دیروز وزیر راه و شهرسازی با حضور در محل شرکت فرودگاه‌ها، «مرکز عملیات ایمنی و اضطراری شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران» ایران را افتتاح کرد تا با در مدار قرار گرفتن یک رادار پیشرفته، پوشش حداکثری در شعاع جغرافیایی اطراف پایتخت و همچنین امکان مانیتورینگ سطح باند فرودگاه‌ها فراهم شود. در حاشیه این مراسم اما، طبق معمول ماه‌های اخیر اظهارات وزیر و سؤالات خبرنگاران عمدتا به حوزه مسکن اختصاص یافت. اسلامی در پاسخ به خبرنگاران از آغاز به‌کار قریب‌الوقوع سامانه املاک و اسکان برای شناسایی خانه‌های خالی خبر داد و در بحث ساخت خانه‌های کارمندی نیز جزئیات تازه‌ای مطرح کرد.

وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر اینکه طرح تأمین مسکن کارکنان دولت (تامکاد) فقط شامل تأمین مسکن کارکنان دولت در بنگاه‌های دولتی نمی‌شود، گفت: همه کارگران و اقشاری که در یک بنگاه اقتصادی مشغول به‌کار هستند می‌توانند شامل این قانون باشند و هر بنگاهی که تضمین کند می‌تواند حقوق نیروها را ماهانه کسر و به‌حساب صندوق مشخصی واریز کند، می‌تواند از این طرح بهره ببرد.

بنابراین صندوق‌های بازنشستگی و شرکت‌های زیرمجموعه دستگاه‌های دولتی هم می‌توانند در این طرح سرمایه‌گذاری کنند. به گفته اسلامی، این طرح به تأیید رئیس‌جمهور رسیده و آن را به سازمان برنامه‌ و بودجه ابلاغ کرده که به‌محض ابلاغ به وزارت راه و شهرسازی، اجرای آن آغاز خواهد شد. سؤالی که در قبال اظهارات وزیر در مورد طرح تأمین مسکن کارکنان دولت (تامکاد) مطرح شد و البته بی‌پاسخ ماند، این بود که اگر این طرح برای همه اقشار حقوق‌بگیر در همه شرکت‌های دولتی و خصوصی قابل اجراست، پس چرا نام آن «طرح تأمین مسکن کارکنان دولت» است؟

آپارتمان‌های 300 میلیونی در تهران
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه برنامه اقدام ملی با هدف ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در کشور در سال‌جاری و آینده، گفت: این طرح در حال اجراست و جامعه هدف آن، متقاضیان واحدهای مسکونی 75تا 100مترمربع است و برآورد می‌کنیم قیمت تمام‌شده هر واحد 300میلیون تومان باشد. اسلامی همچنین از ساخت 60 هزار واحد از این آپارتمان‌ها در اطراف تهران خبر داد؛ ضمن اینکه برای ساخت واحدهایی در داخل تهران نیز با نیروهای مسلح قراردادهایی امضا شده تا در محل پادگان‌هایی که از شهر خارج می‌شود، احداث شوند.
البته بررسی‌ها نشان می‌دهد این ساختمان‌ها عمدتا در چارچوب طرح تأمین مسکن کارکنان دولت بوده و احتمالا به کارکنان نیروهای مسلح اختصاص خواهد یافت.

وزیر راه و شهرسازی در حاشیه این مراسم، در پاسخ به خبرنگارانی که می‌پرسیدند ملاک سخنان 2روز پیش رئیس‌جمهور درباره افزایش 30درصدی اجاره‌بها در سال‌جاری چه بوده است؟ گفت: مبنای تحلیل این رقم، محاسبات معاونت مسکن وزارت راه و شهرسازی و اطلاعات رسمی است که نشان می‌دهد متوسط افزایش اجاره‌بها در 3‌ماهه سال‌جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، حداکثر ۳۰درصد بوده است. به گزارش همشهری، در حالی متولیان حوزه مسکن به استناد آمارهای رسمی چنین رقمی برای بازار اجاره اظهار می‌کنند که گزارش‌های میدانی، از افزایش‌های به‌مراتب بالاتری در حوزه رهن و اجاره حکایت دارند.